U sklopu 21. međunarodnog sajma gospodarstva, obrtništva i poljoprivrede Viroexpo, koji se održava od 26. do 28. veljače u Virovitici, drugog dana održavanja sajma, 27. veljače, u Poduzetničkom inkubatoru Virovitičko-podravske županije održana su stručna predavanja tematski vezana uz hrvatsko gospodarstvo i poljoprivredu.
Prvo u nizu predavanja održala je Zrinka Dugonjić iz Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane Ministarstva poljoprivrede, koja je govorila o registraciji i odobravanju objekata u poslovanju s pčelinjim proizvodima. Pritom je brojne zainteresirane pčelare s područja županije upoznala s važećom legislativom te detaljno objasnila postupak registracije i odobravanja objekata u pčelarstvu.
Potom je profesor Nikola Knego s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu govorio o osnovnim elementima važnim za pojmovno određenje elektroničke trgovine te varijablama u određivanju klasične i elektroničke trgovine. Također, govorio je i o međusobnom odnosu elektroničke trgovine i elektroničkog poslovanja te o globalnim pokazateljima vezanima uz njih. Prisutni su putem prezentacije saznali i neke zanimljive podatke: koje su zemlje u top 10 po broju korisnika interneta, broj korisnika interneta u Hrvatskoj i zemljama regije…
Nakon profesora Knege, prorektor Sveučilišta u Zagrebu Tonći Lazibat, održao je predavanje na temu koja je osobito zanimljiva za studente, kao i one koji će to tek postati. Naime, profesor Lazibat govorio je o sustavu binarnog obrazovanja u Republici Hrvatskoj. Pritom je usporedio prijašnje i sadašnje stručne nazive u akademskoj zajednici, odnosno one prije uvođenja bolonjskog procesa i one koji su se počeli koristiti uvođenjem istog. Osim stručnih naziva, tu su i novi modeli studiranja: preddiplomski i diplomski i integrirani diplomski studij, poslijediplomski studij… Također, govorio je i o mogućnostima prijelaza sa stručnog na akademski studij te o razlikama studiranja, u smislu ishoda učenja, na stručnom i sveučilišnom studiju.
Lajoš Žager, dekan Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, govorio je o mjerenju likvidnosti poslovnog subjekta. Nakon što je objasnio značaj likvidnosti poslovnih subjekata, ali i privrede općenito kao čimbenika gospodarskog rasta, profesor Žager je putem formula prisutnima pokušao objasniti kao izračunati ukupnu kratkotrajnu i dugotrajnu imovinu. Riječi je bilo i o konkurentnosti, reviziji, predstečajnoj nagodbi…
Posljednje u nizu stručnih predavanja održao je Marinko Petrović, voditelj Odjela za zajedničke i potvrdne analitičke metode Nastavnog zavoda za javno zdravstvo dr. Andrija Petrović, na temu hladno prešanih ulja. Pritom je govorio o Pravilniku o jestivim uljima, podjeli masti i ulja, postupku kako se dobivaju hladno prešana ulja te vitaminima i antioksidansima koje sadrže. Kao najčešće korišteno hladno prešano ulje u Hrvatskoj naveo je maslinovo ulje te upoznao prisutne s njegovim karakteristikama i sastavom.